2
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Лексика ЗМІ | 13-03-2014
Терміни в спорті: біатлон

Терміни в спорті – навіки чи… втікають з нього?

Друзі! Чи знаєте ви, що слова, як і люди, які на видноті (читай: публічні особи), можуть поводитися по-різному і навіть стати такими собі хамелеонами (чи перебіжчиками?). Візьмемо, для прикладу, таку групу лексики, як терміни, зокрема в спорті.

          Спорт близький кожному з нас, оскільки:

– хтось активно займається спортом і досягає високих результатів (як, наприклад, перша бронзова призерка останньої паралімпіади Людмила Павленко; до речі, вона на фото);

– хтось переймається спортивними досягненнями співвітчизників біля голубого екрану ТВ чи ПК;

– хтось мріє хоча б про щоденну ранкову зарядку чи оздоровчий біг найближчим кварталом;

– а хтось… ну про себе ви вже додасте самі.

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Лексика ЗМІ | 21-02-2014

Найпотужнішим джерелом лексичних запозичень у мові ЗМІ другої половини 80 – 90-х рр. XX ст. стала англійська мова (частіше американський її варіант) як найпоширеніша мова міжнародного спілкування. За словами дослідників, в українській мові цього періоду англіцизми становлять близько 70 – 80 % усіх запозичень. Серед позамовних чинників, що сприяють появі запозичень, істотну роль відіграють мода та лінгвальні й естетичні смаки, зокрема намагання мовців використати слова, яким властиве конотативне значення. Переважна більшість запозичень-англіцизмів належить до книжної лексики, лише зрідка – до розмовної.

Найбільше в мові ЗМІ кінця XX – XXI ст. використовуються запозиченняангліцизми такої тематики:

2
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Лексика ЗМІ | 14-02-2014

Шановні друзі! Ні для кого не таємниця, що мова ЗМІ прагне до експресивності, емоційності, навіть певної оригінальності.

Тож мова сучасних ЗМІ багата на метафори, які мають публіцистичне забарвлення. Сьогодні метафору розглядають як спосіб мислення й один із способів пізнання дійсності в усіх сферах діяльності.

Особлива роль метафори в сучасному політичному дискурсі. Бурхливе політичне життя держави, боротьба різних політичних сил за владу, багатопартійність політичної системи призвели до появи численних метафоричних висловів з компонентом політичний: політичний ландшафт,політичний притулок, політичні спекулянти, політичні дивіденди, політичне сміття, політична цнотливість, політичний крам, політична мариністика.

Напр.: Відмова від армії на є демократизмом. Це політична сліпота (з газ.). Причини зміни політичних декорацій у Грузії, на думку українців, універсальні: низький рівень життя, невдоволення владою і неспроможність старої еліти керувати країною (з газ.).

© 2014, www.l-ponomar.com