2
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 24-04-2014
вареники прислів'я та приказки

І чом не найулюбленіша страва українців – вареники?

Сьогодні у нас з вами – ліричний відступ (який я, як правило, роблю свідомо на заняттях), тобто такий собі перепочинок (але, все ж таки, етнолінгвістичний). Ви вже два дні посилено працювали над опануванням всіляких нюансів культури мови (читайте там і тут, якщо ще цього не зробили), а серйозно й нелегко. Тож зараз ми з вами займемося й корисним, але водночас і досить приємним.

Пропоную вам «посмакувати» всілякими мовними цікавинками, які я відкопала в скарбах народної мудрості, зокрема серед українських прислів’їв і приказок.

10
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 19-03-2014
українка дівчина

“Дівчина українка” М.Рачкова як уособлення української мови сьогодні

Учора, 18 березня 2014 року, уряд України офіційно заявив про «повернення до життя» закону про мови в редакції Ківалова-Колесніченка. Тобто російська мова повернула офіційний статус регіональної в тих областях, де місцева влада прийняла відповідне рішення ще влітку 2012 року. До таких областей належить і наша Запорізька.

Поки українська мова як державна для деяких українців – це як українська красуня, з якою… бояться чи не хочуть познайомитися, більше того – подружитися? Жаль.

Чи означає рішення уряду, що українська мова як державна здала свої позиції?

12
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 09-03-2014

Тарас Шевченко: цікаві факти з… мого життя

Тарас Шевченко

Вітаю з Днем народження Тараса Шевченка!

Сьогодні, 9 березня 2014 року виповнилося 200 років від дня народження людини, ім’я якої відоме кожному українцю, поета Тараса Шевченка. Довкола цього імені сьогодні достатньо й правдивих свідчень, і всіляких вигадок.

Хочу поділитися власними роздумами щодо місця Тараса Шевченка в моєму особистому житті, тобто розповісти мою власну Шевченкіану.

6
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 03-03-2014
Закон про мови: цінуй мову

Цінуй мову і в законі про мови

Сьогодні в ситуації, яка ось-ось (не дай Боже) вибухне війною, закон про мови в Україні знову став козирною картою.

Саме він, закон про мови авторства нардепів Ківалова-Колесніченка, зокрема його скасування новим урядом, виявився найактуальнішою та найболючішою проблемою українського суспільства.Чи це справді так?

Мас-медійний фактаж

Переглянувши позавчора, тобто 28 лютого, телерепортажі з проросійських мітингів 6 областей України, зробила висновок, що на БІЛЬШОСТІ з них звучало гасло про надання російській мові статусу державної.

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 24-02-2014
Януковичіана

Януковщина чи Януковичіана?

Життя людини, країни, народу – це безперервна пряма, поділена на шматочки. Будь-який поділ відбувається на основі чогось. То які ж критерії поділу можуть бути? Якщо візьмемо часи української незалежності, то економісти поділять їх відповідно до злетів і падінь, тобто економічних підйомів і криз, юристи – відповідно до прийнятих і скасованих законів, а як же ж це відбувається в нас, лінгвістів? Часом критерії диктує саме життя – життя нашого суспільства.

4
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 23-02-2014

Сьогодні неможливо мовчати. І кожен говорить про наболіле. І я, виявляється, не виняток. Так-от, продовжимо вчорашню лінгвістично-історично-медійну тему Майдану як семантичного неологізму 2014 року (вчорашній матеріал можна прочитати ТУТ).

Лише сьогодні протягом дня неологізм майдан кілька разів міняв свої семантичні відтінки. Ось малесенька хроніка.

Ранок. Радіо Свобода: Спокійний ранок на майдані 22 лютого. Спокій порівняно з бойовими діями 18-19 лютого – це вже ДОСЯГНЕННЯ.

День. Радіо Свобода: Люди під Верховною Радою радіють перемозі… Перемозі чиїй? Українського народу, який боровся за зміни на краще.

Вечір. Ейфорія охопила українців, які просто наповнили й переповнили (хочеться сказати «запрудили») Майдан Незалежності. Ось тут я недаремно вжила цей топонім, справді Майдан Незалежності – центральну площу столиці України.

Тож саме вечором Майдан як семантичний неологізм 2014 на екранах наших телевізорів чи в моніторах комп’ютерів набув таких яскравих кольорів (в прямому значенні, ні краплі іронії), яких ми, споживачі мас-медійної інформації, вже давно не спостерігали в репортажах звідти. Після страхітливих картинок диму, вогню, стрілянини, тобто справжніх бойових дій та десятків смертей, тисячі усміхнених і радісних облич – здається, це зовсім вже не той Майдан. І таки не той. Перейдемо до визначень.

Сьогодні, 22 лютого 2014 року, Майдан Незалежності

5
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 22-02-2014
майдан - це

майдан – це

Вчора, сьогодні, завтра в українців особливі дні – жалоба за тими, хто загинув на Майдані. Майдан… Це буденне й звичне слово з кожним днем набирає все нових і нових відтінків, і далеко не радісних… На наших очах звичне слово майдан стає неологізмом.

Сьогодні, 21 лютого, майдан – це біль і сльози українських матерів, дружин, сестер, дітей і родин загиблих. Ні, мабуть-таки, не загиблих, а полеглих на Майдані за ідею, гідність, краще життя… Підставляйте ті слова, які вам більше до смаку чи то першими виринають з глибини душі.

І хоч останній подих полеглого міг зринути на вулиці Інститутській, чи на Володимирській гірці, чи в Будинку профспілок, проте такі дрібниці не ввійдуть в історію, для всіх це буде Майдан!

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 11-02-2014

ukr_prykolnoШановні друзі!

У студентському жаргоні настільки вкорінилися деякі слова, що без них студент себе поганенько уявляє. Проте головна проблема – переклад їх українською.

Візьмемо до прикладу таке собі миле скорочення, як “ПРЕПОД” (а куди як без них, тобто без нас, бо я теж туди ж належу). За аналогією потрібно називати нас українською “ВИКЛ”. АЛЕ… (от завжди життя не дає це  АЛЕ, тобто якісь винятки, контраргументи на зразок “А баба Яга проти”).

Тож повернемося до АЛЕ.

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні новини | 09-02-2014
українська мова

Мова, нація, любов – такі місткі поняття!

Привіт усім справжнім і потенційним моволюбам! Усім, кого вабить, манить, чарує  українська мова!

Згадаймо вислови наших видатних попередників:

Мова – духовне багатство народу (Василь Сухомлинський).

Мова – це втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова… (Максим Рильський).

Хто ясно думає, той ясно i говорить (Нікола Буало).

Мова, духовність, народ, багатство, думка, ясність думки… можна продовжувати й далі. Проте навіть ці сім слів малюють величезну картину людського буття.

Мова, українська мова, українська культура… І кожне з цих слів вміщує цілий світ – мій власний, мого народу, усіх землян…

Місткі й глибокі поняття, нічого не скажеш.

 

 

 

 

© 2014, www.l-ponomar.com