14
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні цікавинки | 30-06-2015
УКРАЇНСЬКІ АНЕКДОТИ МОВА

Українські мовні анекдоти з перцем? А чому й ні? Так

Пропонуємо вашій увазі добірку українських анекдотів, в основі яких лежать різноманітні мовні оказії. І що за такі оказії? – Запитаєте Ви. Усі ці анекдоти базуються на якихось мовних явищах, як-от: багатозначність, антонімія, омонімія (особливо міжмовна), паронімія тощо. Анекдоти підібрані на власний смак. Основне джерело – монографія Ірини Фаріон “Мовна норма…”. Коментарі наші.

Тож вирушаймо в захопливу мандрівку українськими мовними анекдотами!

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні цікавинки | 09-03-2015
Шевченко 2015

Слова Тараса таки справді вічні. На жаль?!

Ось і розміняв сьогодні наш рідний Тарас уже третю сотню літ. Люди стільки не живуть, принаймні зараз. А він – живий і, перш за все, в наших серцях. Цікаві факти про Тараса Шевченка розпочнімо з таких міркувань: якби Тарасу виповнився не двісті один, а, приміром, трицять один рік, де б він був сьогодні? В залі Верховної Ради, активістом на Майдані чи воїном на передовій? Як бачимо зі світлини, взятої нами з Фейсбуку, його пророчі слова «Борітеся – поборете!..» надихають українців на фронті, чи то пак на АТО. Напевно, він був би справді там – в гущі боротьби за Україну…

12
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні цікавинки | 27-03-2014
мовна картина світу калина

Калина в українців та в німців – різна?

В нашій політично напруженій ситуації хочу запропонувати відволіктися на… лінгвістично-національні барви. За часів незалежності вчені не раз зверталися до розгляду такого поняття, як мовна картина світу.

«Національні барви й мовна картина світу – взаємопов’язані поняття?», – запитаєте ви. Так, справді, ще й дуже тісно.

Калина червона чи… біла?

Почнемо з яскравих прикладів. Скажіть, не задумуючись, з яким кольором у Вас асоціюється… калина?

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні цікавинки | 02-03-2014
Походження слів: це - гербата?

Це не гербата, але має прямий стосунок до неї

У цей нелегкий час я як жінка, дружина, мама (теперішня й майбутня) катастрофічно потребую заспокоєння, тому пропоную вам відволіктися й понасолоджуватися дитячою розмовою про походження слів.

Походження слів, зокрема гербати, гербарію, гербатиків, трускавок навіює мир, спокій, весняний настрій.

2
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Мовні цікавинки | 28-02-2014
гладіолус, походження слів

Гладіолуси не дарують жінкам? Читайте про походження слів, зокрема назви

Мова – це така цікава річ! Хочете переконатися? Скажіть відверто, чи часто ви задумуєтеся над походженням слів? Слів, які навколо нас, до яких ми звикли і які нам здаються такими «відомими-превідомими». Як на мене, це дуже цікава справа – з’ясовувати походження слів. Під час «розкручування ниточки походження» натрапляємо на такі «родинні» зв’язки, відкопуємо такі нові значення, про існування яких ми й не підозрювали. Спробую і вас в цьому переконати.

Знайома вже нам пані Ганна із Запоріжжя в ефірі обласного радіо запропонувала «послухати» діалог школяра із вчителькою, які «мудрували» над походженням деяких слів. А все почалося з того, що наш герой запитав, яке краще вжити слово – кордон чи границя. Тож перейдемо до розмови.

3
На городі бузина...

На городі бузина, а в Києві дядько

В українській мові є цікаві слова, які одержали образну назву слова-близнюки, а «розумною мовою», тобто лінгвістичною термінологією, – це абсолютні синоніми. Тож запрошую до цікавого знайомства з цими словами. Вони, до речі, мають безпосередній стосунок до нашого практичного вжитку, тобто як усного, так і писемного мовлення.

Пані Ганна, шанований поціновувач українського слова в Запоріжжі, якось «підслухала» розмову хлопчаків – цікаву, розумну, захопливу, яка розпочалася з банальних речей.

Засперечалися якось Бузина Георгій та Самбук Юрій: чиє прізвище краще?

© 2014, www.l-ponomar.com