6
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 16-10-2017
ровер

Маленький ровер

Кілька років тому я гостювала в своєї університетської колежанки (говорячи діалектом львів’ян) на Прикарпатті в Надвірнянському районі Івано-Франківської області. З огляду на моє походження (родом я з Київщини) та професійне уподобання (український філолог за першою освітою та автор МОВОЛЮБАМ :)) мене дуже зацікавила тамтешнє місцеве мовлення. І хоч моя колежанка також український філолог, проте говорила вона зі мною інакше, ніж зі своїми родичами. Звісно, це в будь-якому випадку була українська мова, АЛЕ… в розмові зі мною діалектизми вживалися мінімально, а в розмові з рідними – під зав’язку :). Я одразу ж знайшла кілька аркушів учнівського зошита й почала записувати. І ось днями після кількарічного “відлежування” ці записи потрапили мені до рук, чому я дуже зраділа.

10
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 05-09-2016
мова - душа народу

Це справді так

Я дуже люблю мову. Як філолог за своїм першим фахом і за покликанням я дуже рада, що мій фах і моє уподобання – це мова. І це, вважаю, чудово: адже чи буде смачним борщ, якщо кухар ненавидить свою професію? Чи вийде ексклюзивною сукня, якщо швачка не любить своєї справи? Звісно, що ні. І хоча так склалося, що я викладаю не лише українську мову, проте саме заняття з мови я люблю найбільше :).

Ось на цій радісній хвилі пропоную вам, шановний читачу, подивитися на мову й слово як на особливий феномен нашого життя… очима видатних особистостей. Звісно, вислови про мову відомих людей я підібрала на власний розсуд й подаю під «власним соусом», тобто зі своїм коментарем.

1
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 30-12-2015
mjaki pryholosni

М’які й пом’якшені приголосні: як розібратися?

Сьогодні мова про такі важливі речі з царини фонетики, як тверді, м’які та пом’якшені приголосні. Схема нам у цьому допоможе, а детально все розглянемо нижче.

9
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 20-02-2015
мрфологічні норми мови

Перевіряймо свої знання граматичних форм слів!

Питання із заголовка стосується всіх мовних норм української мови, оскільки наша рідна мова зазнала в радянські часи дуже сильного тиску як зовнішнього, так і внутрішнього. В попередньому матеріалі ми розглядали поняття мовної норми, її становлення та орфоепічні мовні норми літературної мови (читайте про них тут). Зараз розглянемо чинні нині морфологічні мовні норми, зокрема з того погляду, наскільки вони відповідають природі української мови та які з них нав’язані їй кілька десятиліть тому.

Розпочнімо із загальних понять, тобто визначення, що таке морфологічна норма загалом.

6
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 18-02-2015
орфоепічні норми

Викорінюймо помилки у нашій вимові!

Сьогодні ми багато говоримо про те, як правильно українською мовою сказати, написати (як-от, числівники чи дієприкметники в наших матеріалах), сформулювати думку, вимовити звук чи звукосполуку. Перекладаючи на мову лінгвістики, тобто мовознавства, мова про норми сучасної української літературної мови.

Сучасне життя змінюється невпинно і з космічними швидкостями, технології стають все більш витонченими й доступними кожному з нас. А як почувається в цій ситуації мова, зокрема наша рідна – українська? На який мовний зразок потрібно рівнятися? В які часи і на основі яких критеріїв були сформовані норми сучасної української літератуної мови? На ці та інші запитання спробуймо відповісти в нашій статті.

0
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Основні мовні поняття | 25-01-2015
Шевченко, сучасна українсьька літературна мова

Сучасна українська літературна мова: як без Шевченка?

Сучасна українська мова ґрунтується на основних поняттях і термінах, серед яких – національна мова та літературна мова, норми сучасної української літературної мови, усна та писемна форми сучасної української літературної мови. Спробуймо розібратися в цих термінах та їх визначеннях.

Поняття національної мови

Національна мова – це сукупність усіх граматичних форм, усіх слів, усіх особливостей вимови і наголосу людей, що користуються українською мовою як рідною. Необхідно зауважити, що абсолютним синонімом до терміна національна мова є загальнонародна мова.

© 2014, www.l-ponomar.com