2
Автор Ponomarenko Ludmyla | Рубрики Культура мови | 12-02-2014

Як правильно: збігатися чи співпадати?

Як правильно: збігатися чи спіпадати?

Правильно – збігатися, тобто в основі – біг!

Дорогі друзі! Сьогодні ми з Вами поговоримо про те, як правильно сказати “Наші погляди збігаються” чи “Наші погляди співпадають“? Тобто, як правильно: збігатися чи співпадати?

В нашому мовленні – як усному, так і письмовому – досить таки багато трапляється таких помилок, як русизмів.

“Що таке русизм?” – скажете ви. Я б пояснила досить просто: русизм – це такий собі “недопереклад” російського слова, тобто калька з російської мови. Інакше кажучи, це вже не російське, але ще й не українське слово.

“Як таке трапляється?” Давайте розглянемо на такому прикладі. Вам потрібно перекласти російське словосполучення “обстоятельства совпадают”. На перший погляд, це дуже легко – “обставини співпадають” і на цьому крапка.

“А чому б і ні?” Адже частинка (розумним словом префіксоїд) спів- є в українській мові, падати – теж українське дієслово, то що ж не так?

А не так те, що в українській мові є ВІДПОВІДНИК, якого треба пошукати, а не братися за початинковий переклад російського слова.

Тож в нашому прикладі рос. “совпадать” – укр. “збігатися”, тобто правильно сказати “ОБСТАВИНИ, ДУМКИ ЗБІГАЮТЬСЯ” чи ще краще можна  – “ЗБІГ ОБСТАВИН, ДУМОК”.

І таких слів закрадається досить-таки немало.

Наведу кілька типових русизмів, які нерідко можна почути, побачити, прочитати:

численний натовп

Пам’ятаймо: численний натовп зібрався біля церкви

неправильно: багаточисельний правильночисленний (з наголосом на другому складі), напр.: численний натовп, численні друзі, численні думки;

неправильно: міроприємство – правильнозахід, напр.: був проведений урочистий захід на честь…;

неправильно: учбовий – правильнонавчальний, напр.: навчальний план, процес, заклад;

неправильно: слідуючий – правильнотакий (перед переліком та поясненням) чи наступний (за умови почерговості),

напр.: 1) добре підготувалися такі студенти: Петренко, Іваненко, Демченко; суть проблеми полягає в такому: екологічна ситуація в місті погіршилася;

2) Ви виходите на наступній зупинці? Ми проїхали Яблунівку, наступний населений пункт – Добровеличівка.

Отже, з двох слів  збігатися – співпадати, вибираємо збігатися, з багаточисельний – численний, вибираємо численний, з міроприємство – захід вибираємо захід, з  учбовий – навчальний вибираємо навчальний, з слідуючий – наступний (такий) вибираємо наступний чи такий, що залежить від контексту.

Будьмо мовно чемними! Говорімо правильно!

 

Коментарі 2 коментарі

“початинковий” = початковий?

Дякую, що побачили недогляд, пане Денисе! Початинковий – почастинковий, тобто так званий кальковий переклад, як-от: многочисленный – багаточисельний, а правильно – численний з наголосом на другому складі.

Написати коментар

© 2014, www.l-ponomar.com