Що ви святкуєте – іменини чи день народження?

Які іменини без… торта?

Дорогі друзі! Сьогодні досить часто чую дві назви – іменини та день народження – в нашому українському мовленні.

Природно, виникає запитання щодо, скажімо, взаємозамінності цих двох близьких кожному (чи не кожному?) слів – іменини та день народження.

Наймудріший крок – звернутися спочатку до академічного тлумачного словника.

Авторитетне слово тлумачного словника

Словник української мови подає два значення слова іменини:

  • · Як особисте свято людини, яке припадає на день, в який православна чи католицька церква вшановує святого з цим же ім’ям.

Наприклад: Іменини 18 листопада відзначають Галактіон і Григорій на честь святих і мучеників.

  • · Як річниця від дня народження, тобто як абсолютний синонім до назви день народження.

Наприклад: Щороку Івасик чекає з нетерпінням на іменини, які припадають на 1 січня. Для нього це не лише початок нового року, а й річниця від дня його народження.

В цьому випадку замість іменини можна підставити день народження. До речі, тут варто згадати класиків: в Михайла Коцюбинського є оповідання “Подарунок на іменини” (сюжет, щоправда, зовсім не радісний, але зараз не про те).

 Віяння часу (чи відродження традиції?)

Сьогодні іменини пропонують вживати лише в першому значенні, тобто як особисте свято, що збігається з днем вшанування однойменного святого. Загалом це не нововведення, а відродження давньої традиції. В такому випадку синонімічною назвою до іменин є день Ангела.

Наприклад: День Ангела в усіх Людмил припадає на 29 вересня.

Водночас є пропозиція замість день народження називати це свято народини чи вродини (уродини). Кілька слів про ці терміни.

Народини – це етнографічна назва частини пологів, зокрема власне самі пологи.

Вродини (уродини) – на мою думку, в моєму російськомовному запорізькому середовищі «на ура» не сприйметься. Швидше, навпаки: викличе негативну асоціацію зі схожим паронімом у російській мові й може стати предметом глузувань.

Який вихід: я святкую іменини чи день народження?

Для мене особисто (я народилася й виросла на Київщині) й іменини, й день народження – це синонімічна назва свята, яке я вже ось кілька десятків років (:)) відзначаю 19 грудня, тобто в день свого народження.

В дитинстві й бабуся, й мама з настанням зими говорили, що скоро будемо святкувати мої іменини.

Сучасна відроджена традиція відзначати іменини як день Ангела для мене особисто далека. Й практично ніхто з моїх друзів та знайомих (в рідкісних випадках хтось один) не вітає мене 29 вересня з днем Ангела. І я сприймаю такий стан речей для себе досить прийнятним.

Моя ОСОБИСТА думка

Питання залишаю відкритим для вас, шановні читачі: справляти двічі на рік іменини (у день вашого народження та в день вшанування пам’яті однойменного святого) чи ні – вирішуйте на власний розсуд.

Вважаю, потрібно робити так, як для вас є більш природним і звичним. Думаю, що свято неможливо штучно нав’язати, прищепити, насадити.

Отже, ми з вами спробували розглянути такі звичайні, проте неоднозначні, як виявилося, слова, як іменини та день народження.

Закликаю поділитися своїми думками з цього приводу: що святкуєте ви – іменини ЧИ день народження, інакший варіант –  іменини ТА день народження?

Ludmyla

View Comments

  • Вважаю, що ці дві назви здебільшого використовуються як синоніми. Здається, "день народження" частіше. Якщо б ще дізнатись коли ті іменини (по першому варианту, тобто день Ангела), то можна було б відзначати)))) Хоча ця традиція, як на мене, не дуже розповсюджена. Я, наприклад, за всі роки так і не знаю, коли день Юлії. Теперь полізу пошукаю - дізнаюсь))))

  • Так, Юлю, як на мене, то в нас на Запоріжжя "іменини" взагалі не вживають. Зрозуміло, в російській мові один варіант - день народження. Можливо, є щось інше?

  • мене вітають і з іменинами, і з днем народження)). Хоча особисто я святкую лише день народження.

    • День народження - це більш звичне для нас свято. Лише нещодавно (після народження свого синочка-первістка) я зрозуміла, що правильніше з річницею народження дитини вітати, перш за все,... маму. А ви, шановні читачі, що з цього приводу думаєте?

  • батьків, звичайно, необхідно вітати і дякувати їм за те, що вони даои тобі иття, гідно виховали тебе і дали змогу йти далі і бути гідним членом нашого суспільства. Дякую своїй матусі за все те, що вона для мене зробила!!

  • Дякую за Вашу думку, пані Оксано! Запрошую до коментарів КОЖНОГО читача :)

    • Дякую, пані Тетяно, за коментар. Справді, у вказаній Вами статті наголошено, що день Ангела - це день хрещення людини, коли до їй Бог дає Ангела-охоронця. Хоча сьогодні про це мало хто пам'ятає.

  • Шановна пані Людмило! Дякую Вам за цікаві та актуальні матеріали, за Вашу невтомну працю й любов до мови!
    Цей допис не став винятком.
    Питання викликав Ваш вислів "Моя ОСОБИСТА думка", адже моя - це завжди особиста, а особиста відповідно не може бути чужою. Отже, виходить смислова надмірність, тавтологія, згодні?

    • Так, згодна, пані Вікторіє! Інколи ми, українці, вдаємося до такої надмірності. Я вже не раз над такими висловами міркувала й моя думка - ця риса в нашому національному характері :) Щиро дякую за коментар

    • А якщо вислів використовується державним діячем, наприклад президентом або прем"єр-міністром як громадянином, а не як державним діячем то можна висловитись "його особиста думка". Я так думаю. А як вважаєте Ви?

Recent Posts

<strong>Додаток – другорядний член речення</strong>

Нова українська школа. П’ятий клас. Сьогодні у нас другорядний член речення – додаток. Продовжуємо вивчати…

2 роки ago

5 клас. Речення за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні

Речення за метою висловлювання. Нова українська школа. 5-й клас. Березень. Продовжуємо вивчати речення. Друзі, кожне…

2 роки ago

5 клас. Речення: підмет, присудок

Нова українська школа. 5 клас. У лютому – березні п’ятикласники починають вивчати речення. І тут…

2 роки ago

Односкладні номінативні речення

Сьогодні мова про односкладні номінативні речення. Це особливі односкладні речення, бо в них головний член…

3 роки ago

ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ: БЕЗОСОБОВІ

Шановні друзі! Сьогодні мова про безособові речення, які тим особливі, що особу, яку ми можемо…

4 роки ago

ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ: УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВІ

Шановне товариство! Мова про односкладні дієслівні речення, зокрема про узагальнено-особові. Про два попередні різновиди –…

4 роки ago